A lehető legegyszerűbben szeretné igénybe venni szolgáltatásunkat? Akkor kattintson IDE!
Sajnos a jelenlegi biológiai felépítésünk hiányosságaiból fakadóan még nem tudunk villámokat szórni az ujjainkból, így külső áramforrásra lesz szükség, ha fel akarjuk tölteni járművünk lemerült akkumulátorát: amire sajnos hideg időben igen nagy az esély. Ha nincs villám, jöhet az akkutöltő: de pontosan hogyan zajlik az autó akkumulátor töltés? Olvasd el cikkünket, minden kiderül belőle!
Típusok, típusok, típusok…
Számtalan típussal valósítható meg az akkumulátor töltése, ezek közül a legismertebbek:
Autó akkumulátor töltő és indítássegítő
Az indításrásegítő kisebb mérete és mobilitása miatt sok bajbajutott autós kedvence. Olyan helyzetekben megfelelő választás, amikor nem lehet olyan motor akkumulátor töltőt használni, amit 220V-os hálózatra szükséges csatlakoztatni. Nevéből adódóan ezt az eszközt jellemzően csak rásegítésre használják, bár használatával nem kizárt egy teljesen kisült akksi életre keltése sem.
220V-os rendszerre köthető autó akkumulátor töltő
Jelen kategóriánkat érdemes még tovább bontani, ugyanis két különböző fajtát különböztetünk meg: hagyományos, valamint automata töltő berendezéseket. Utóbbit sokan egy másik néven ismernek: intelligens akkutöltő. Legfontosabb tulajdonsága, hogy folyamatosan kommunikál az akkuval, így minimálisra csökken annak a lehetősége, hogy beüssön a krach (magyarul: nem töltődik túl, nem keletkezik károsodás). A hagyományos verzió használata közben végig érdemes odafigyelni, mert az nem érzékeli, ha az akkkumulátor feltöltött, hanem pontosan addig működik, amíg be van kapcsolva.
Kerülje el a végkimerülést!
Szegény autó generátor, van olyan, hogy nincs elég ideje, vagy ereje arra, hogy feltöltse az akkumulátort az indítás előtti töltöttségi szintre, és ilyenkor az is előfordulhat, hogy az egyre kevesebb tárolt energia miatt teljesen lemerül az akkumulátor, vagy kisül. Így nem csak azt érdemes ellenőrizni, hogy megérkezett-e már a havi fizu, hanem azt is, hogy megfelelő legyen a töltöttségi szint, hiszen így maximalizálható a legkényelmesebben az autó akkumulátor élettartam.
Tölts, bikázz, cserélj - na persze nem ebben a sorrendben!
Mivel cikkünk az akkumulátor töltőkről szól, így nem mehetünk el szó nélkül különböző akkumulátor töltő technikák mellett. Az egyik ilyen a bikázás: ez akkor hasznos, ha még nem öreg az akku, így nem indokolt az akkumulátor csere. Ebben az esetben egy külső energiaforrás siet a segítségünkre, mondjuk egy zsebbika, vagy egy másik autó akkumulátora.
Az akkumulátor csere elsőre ijesztően hangzik, de sokszor elkerülhetetlen (túl öreg az akkumulátor, vagy jelentős hibája van) és ilyenkor fontos profira bízni. A témáról részletesebben ITT írtunk!
Az akkumulátor töltés menete
- Nyissuk ki tankönyvünket a “savas akkumulátor töltés szabályai” résznél és olvassuk el együtt a leckét. Hogy micsoda? Megette a kutya? Nem gond, mutatjuk a lépéseket:
- Szereljük ki az akkut a kocsiból.
- Vagy ne, igazából beszerelt állapotban is lehetséges a töltés (csak teszteltünk!).
- Csatlakoztassuk a töltő “+” pólusát az akkumulátor “+” pólusához, a “-” pólusát pedig az akku “-” pólusához.
- Ha megfelelően csatlakoztattunk mindent, akkor kapcsoljuk be a töltőt.
- Ha befejeződött a töltés, akkor elsőként kapcsoljuk ki a töltőt, és utána vegyük le a csatlakozókat az akkumulátorról.
Persze ennél sokkal bonyolultabb a folyamat, amit TÉNYLEG érdemes profikra bízni. Ha ragszkodsz a saját szereléshez, akkor ezeket a szabályokat tartsd be:
- Ne használj automatikus kikapcsolás nélküli akkumulátor töltőt
- Ha az akkumulátor felforrósodik, vagy sav jelenik meg rajta, akkor azonnal kapcsold ki a töltőt, és kérj profi segítséget
- Ne tölts olyan akkumulátort, aminek a hőmérséklete meghaladja a 45 °C-ot, vagy fagyott állapotú
- Mindenképp gondoskodj a helyiség megfelelő szellőztetéséről, ahol az akku töltést végzed